Kinezyterapia to metoda fizjoterapeutyczna, która wykorzystuje różne formy aktywności fizycznej o odpowiednio dobranym obciążeniu. Umiejętnie dawkowany wysiłek fizyczny jest podstawą leczenia wszystkich chorób kardiologicznych, określa się go lekiem XXI wieku.
Gimnastyka kardiologiczna
Gimnastyka kardiologiczna (ćwiczenia w grupie) jest zestawem ćwiczeń mających na celu poprawę funkcjonowania układu krążeniowo-oddechowego, ruchomości stawów i zwiększenie siły mięśniowej. Pacjenci podzieleni na grupy ( w zależności od zaawansowania choroby) wykonują pod nadzorem rehabilitanta różnorodne programy ćwiczeń, których celem jest poprawa ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Gimnastyka kardiologiczna powoduje znaczne zmniejszenie napięcia psychicznego pacjenta.
Ćwiczenia indywidualne
Ćwiczenia indywidualne polegają na pracy terapeuta – pacjent, gdzie program rehabilitacji dostosowuje się do aktualnego stanu chorego. Terapeuta indywidualnie dobiera rodzaj ćwiczeń ich intensywność i tempo zamierzonego celu. Ten rodzaj ćwiczeń często dotyczy pacjentów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą być zakwalifikowani do gimnastyki grupowej.
Do dyspozycji Państwa przygotowaliśmy: trening na przyrządach, ćwiczenia kończyn dolnych lub górnych w Uniwersalnym Gabinecie Usprawnienia Leczniczego (UGUL) oraz ćwiczenia stawu kolanowego lub barkowego na specjalnym fotelu rehabilitacyjnym.
Trening marszowy
Trening marszowy w grupie z kijkami Nordic Walking to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej. Trening marszowy to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej, zwiększenie wydolności układu krążeniowo – oddechowego i redukcję nadwagi. Specjalnie zaprojektowane kije z uchwytami umożliwiają podczas marszu utrzymanie prawidłowej postawy ciała i odciążenie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Prostota, łatwość i bezpieczeństwo takiego treningu umożliwiają uczestnictwo w niej osób w różnym wieku i różnej kondycji fizycznej przez cały rok, na każdej nawierzchni i w dowolnym terenie.
Atrakcyjne krajobrazowo tereny wokół naszego Sanatorium w sposób szczególny zachęcają do korzystania z tej formy ćwiczeń. Treningi marszowe odbywają się z udziałem instruktora posiadającego specjalne uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć.
Trening interwałowy
Trening interwałowy to ważny element uzdrowiskowej rehabilitacji kardiologicznej. Polega on na kontrolowanym przeplataniu ćwiczeń o wysokim poziomie intensywności z treningiem o niskiej intensywności z fazą tzw niepełnego wypoczynku organizmu, po której ponownie zwiększamy obciążenie. Nasi pacjenci korzystają z treningów interwałowych na rowerach stacjonarnych w pozycji siedzącej lub półleżącej, na bieżni lub na elipsie. Przed każdym treningiem i po zakończeniu kontrolowane jest tętno.
Trening interwałowy służy poprawie wydolności całego organizmu, zwiększenia sprawności fizycznej, jak również stanowi skuteczną metodę walki z nadmiarem kilogramów. Wyniki badań specjalistów nad skutecznością treningu interwałowego zachęcają do systematycznego prowadzenia tej formy rehabilitacji u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym oraz w prewencji wtórnej wszelkich chorób sercowo naczyniowych.
W naszym Sanatorium kardiologiczny trening interwałowy prowadzony jest w obecności fizjoterapeuty na rowerze treningowym, bieżni lub elipsie.